Παγκόσμιοι πρωταθλητές στην πάλη οι Χρυσίδης και Γκιρνής των Ολυμπίων Κατερίνης στην Ρουμανία

307

Ασημένιος Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Αχιλλέας Χρυσίδης στην Κωνστάντζα της Ρουμανίας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης στην άμμο  στην βαριά κατηγορία των +90 ,όπως και  ο Ραφαήλ Γκιρνής το χάλκινος Παγκόσμιος  στην ίδια κατηγορία των +90 κιλών το οποίο κατακτά για τρίτη συνεχόμενη χρονιά κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ με άλλον αθλητή στην κατηγορία των U20.

Η Εθνική ομάδα συμμετείχε σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα με 16 αθλητές και κατέκτησε δύο μετάλλια με τους παραπάνω αθλητές, με 6 από αυτούς να είναι από την Κατερίνη  και πιο συγκεκριμένα από τούς Ολύμπιους Κατερίνης την “ομάδα  των παγκόσμιων επιτυχιών”  οι οποίοι κατέλαβαν με τον Αρίωνα Κολοσέντα την 4η θέση στα +90 ο Γεωργούλης Στέφανος 8η θέση στα 70 κιλά η Σκαμπαρδώνη Χριστέλα  9η θέση στα +70 και η Περδίκη Σοφία 10η στα 60 κιλά.

Προπονητές της Εθνικής μας ομάδας ήταν επίσης από την πόλη της Κατερίνης και ήταν οι Παπακωνσταντίνου Κώστας και Μπατάλας Βασίλης.