Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Κολιτσόπουλος

2170

Παγκόσμιος πρωταθλητής U17 στην πάλη έγινε την Τετάρτη ο Αρίων Κολιτσόπουλος στην ελληνορωμαϊκή στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία. Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 6-5 στον τελικό των 71 κιλών του Ιρανού Μοχαμαντιάν και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, συνεχίζοντας από το περυσινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Από κει και πέρα, η Μαρία-Λουίζα Γκίκα είναι σε «τροχιά» μεταλλίου. Στα 43 κιλά γυναικών, θα παλέψει την Πέμπτη για το χάλκινο μετάλλιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έκανε εντυπωσιακό τουρνουά, όπου με δύο νίκες έφτασε έως τα ημιτελικά. Εκεί αντιμετώπισε τη Γιαπωνέζα Εζάκα κι έχασε με 8-0. Νωρίτερα, είχε νικήσει τη Μολδαβή Κουανίσβεκ 3-1 και τη Ρουμάνα Βοϊτσουλέσκου 3-0 χωρίς να κινδυνεύσει καθόλου.

Τέλος, ο Θανάσης Τσινιάς αγωνίστηκε στα ρεπεσάζ των 45 κιλών της ελληνορωμαϊκής. Ο Έλληνας παλαιστής προηγήθηκε 1-0 του Γεωργιανού Νίκα Τσετσχλάτζε, ωστόσο δεν τα κατάφερε κι έμεινε εκτός συνέχειας.