Το σήκωσε στις Σέρρες η Κατερινιώτισα τενίστρια Κατερίνα Ουσταμπασίδου

Η Κατερίνα Ουσταμπασίδου πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Βουλγάρα Andreya Glushkova στον τελικό του Serres Cup και κατέκτησε τον 2ο τίτλο της καριέρας της σε τουρνουά Tennis Europe, 1ο στην κατηγορία των 14 ετών.

180

Η Ουσταμπασίδου κατάφερε να πάρει μια straight-sets νίκη απέναντι στη δυνατή Βουλγάρα παίκτρια, που ήταν στο Νο.3 του ταμπλό, με 6-3, 6-4, για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια στις Σέρρες και στο Serres Cup, τουρνουά 3ης κατηγορίας στα 14άρια της Tennis Europe.

Αυτός ήταν ο 1ος τίτλος στη χρονιά, αλλά και ο 1ος στην κατηγορία των 14 ετών στο tour της Tennis Europe για την Ουσταμπασίδου, που ήταν φιναλίστ στο τουρνουά που έγινε στην Αθήνα αυτή τη σεζόν στα μονά, ενώ στα διπλά είχε παίξει σε ακόμα 4 τελικούς φέτος. Συνολικά ήταν το 2ο τρόπαιο Tennis Europe που κατακτά, αφού το 2021 είχε κερδίσει το 12άρι τουρνουά στην Κάλυμνο.

H 13χρονη αθλήτρια του Ο.Α. Λιτόχωρου, Νο.6 στη χώρα μας στα 14άρια και Νο.198 στην Ευρώπη, έχασε μόνο ένα σετ όλη την εβδομάδα στις Σέρρες και στα γήπεδα του Συλλόγου Αντισφαίρισης Σερρών.

Στον 2ο γύρο, όπου μπήκε απευθείας με bye ως Νο.4 του ταμπλό, είχε κερδίσει τη Γεωργία Τζιώρα με 6-0, 6-0. Στη συνέχεια κέρδισε την Ευθυμία Πετσούλα, Νο.15 στο ταμπλό, με 6-0, 6-1, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε της Χρυσούλας Παρασκευοπούλου, Νο.10 στο ταμπλό, με 6-1, 6-2.

Στα ημιτελικά έπαιξε με τη Δέσποινα Κοσκινά, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.154 στην Ευρώπη στα 14άρια, την οποία κατάφερε να κερδίσει μετά από ένα πολύ μεγάλο ματς, με 4-6, 6-4, 6-4. Στον τελικό νίκησε και την Glushkova, Νο.3 στο ταμπλό, με 6-3, 6-4, με τη Βουλγάρα να έχει μόλις 5 χαμένα games σε όλα τα παιχνίδια της πριν από τον τελικό!