Πεκίνο 2022: Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες των σκιών – δείτε το πρόγραμμα

Από τις 4 έως τις 20 Φεβρουαρίου θα φιλοξενηθούν στο Πεκίνο οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες οι οποίοι, όπως συνέβη και στο Τόκιο, θα διεξαχθούν στη σκιά του κοροναϊού και της υπόθεσης της Πενγκ.

192
φωτο REUTERS

Το μεσημέρι της Παρασκευής (04/02) θα έχουμε την έναρξη των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου με την τελετή έναρξης που έχουν ετοιμάσει οι διοργανωτές.

Εκεί θα βρεθούν μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου οι κορυφαίοι αθλητές των χειμερινών αθλημάτων απ’ όλο τον κόσμο και θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό.

Ανάμεσά τους θα βρίσκονται και πέντε εκπρόσωποι της χώρας μας οι οποίοι θα προσπαθήσουν να βρεθούν όσο πιο ψηλά γίνεται.

Ξανά στη σκιά του κοροναϊού

Φυσικά, όπως συνέβη και στο Τόκιο πριν από μερικούς μήνες, οι Αγώνες διεξάγονται στην σκιά του κοροναϊού με τους Κινέζους να έχουν πάρει ιδιαίτερα αυστηρά μέτρα.

Είναι χαρακτηριστικό πως όσοι βρίσκονται θετικοί στον Covid19 και έχουν συμπτώματα θα μεταφέρονται αμέσως στο νοσοκομείο, εκτός εάν υπογράφουν υπεύθυνοι δήλωση η οποία θα αναφέρει ότι δεν το επιθυμούν.

Οι ασυμπτωματικοί θα μπαίνουν σε καραντίνα σε ειδικό ξενοδοχείο μέχρι να βγουν αρνητικοί σε τεστ. Επιπρόσθετα υπάρχουν πολλά μέτρα που αφορούν την μετακίνηση και τη διαμονή όλων όσων βρίσκονται στο Ολυμπιακό Χωριό τα οποία είναι ακόμα πιο αυστηρά σε σχέση με εκείνα του Τόκιο.

Η σκιά της Πενγκ υπάρχει ακόμα

Βέβαια, δεν είναι το μόνο πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν οι διοργανωτές, οι οποίοι βρίσκονται με την σκανδάλη στον κρόταφο αφού κανείς δεν έχει ξεχάσει όσα έχουν γίνει με την υπόθεση της Πενγκ.

Η κριτική που δέχεται η Κίνα για την καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων είναι μεγάλη και χώρες, με σημαντικότερη εξ αυτών τις ΗΠΑ, δεν θα στείλουν διπλωματικούς εκπροσώπους στους Αγώνες.

Όλοι μοιάζουν να περιμένουν ένα λάθος των διοργανωτών για να αρχίσει νέος κύκλος επιθέσεων κατά της Κίνας και της Κυβέρνησης της χώρας.

Το πρόγραμμα των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων

Το συνοπτικό πρόγραμμα των τελετών έναρξης και λήξης, των αθλημάτων και των τελικών στους 24ους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου (σε ώρες Ελλάδας), σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής, έχει ως εξής:

ΤΕΛΕΤΕΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
14:00 Τελετή Έναρξης

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
14 Τελετή Λήξης

ΑΘΛΗΜΑΤΑ
Αλπικό σκι (Alpine Skiing) 3-19/2
Δίαθλο (Biathlon) 5-19/2
Μπόμπσλεϊ ή Έλκηθρο (Bobsleigh) 10-20/2
Σκι δρόμων αντοχής ή Ανώμαλος δρόμος (Cross-Country) 5-20/2
Κέρλινγκ (Curling) 2-20/2
Καλλιτεχνικό πατινάζ (Figure Skating) 4-19/2
Ελεύθερο σκι (Freestyle Skiing) 3-19/2
Χόκεϊ επί πάγου (Ice Hockey) 3-20/2
Λουτζ ή Αγωνιστικό μονό έλκηθρο σε ύπτια θέση (Luge) 2-10/2
Βόρειο Σύνθετο (Nordic Combined) 6-17/2
Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα (Short Track Speed Skating) 5-16/2
Σκέλετον ή Μονό έλκηθρο σε πρόσθια θέση (Skeleton) 7-12/2
Άλμα με σκι (Ski Jumping) 3-14/2
Χιονοσανίδα (Snowboard) 5-15/2
Πατινάζ ταχύτητας (Speed Skating) 5-19/2


ΤΕΛΙΚΟΙ
ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
09:45 Σκι δρόμων αντοχής – Skiathlon 7,5 χιλιόμετρα + 7,5 χιλιόμετρα γυναικών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 3.000 μέτρα γυναικών
11:00 Δίαθλο – Μικτή σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα
13:35 Άλμα με σκι – Ατομικό γυναικών από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:40 Ελεύθερο σκι – Moguls ανδρών (τελικός 3)
15:26 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία μεικτού ομαδικού (τελικός Α)

ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:24 Χιονοσανίδα – Slopestyle γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Κατάβαση ανδρών
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Skiathlon 15 χιλιόμετρα + 15 χιλιόμετρα ανδρών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 5.000 μέτρα ανδρών
14:00 Άλμα με σκι – Ατομικό ανδρών από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:40 Ελεύθερο σκι – Moguls γυναικών (τελικός 3)
15:15 Λουτζ – Μονό ανδρών (4η κούρσα)

ΔΕΥΤΕΡΑ 7 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
05:35 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ομαδικό (ελεύθερο πρόγραμμα ατομικού γυναικών)
06:54 Χιονοσανίδα – Slopestyle ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
07:45 Αλπικό σκι – Γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών (2η κούρσα)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.500 μέτρα γυναικών
11:00 Δίαθλο – Ατομικό 15 χιλιόμετρα γυναικών
14:46 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 500 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
14:51 Άλμα με σκι – Μεικτό ομαδικό από χαμηλό βατήρα (τελικός γύρος)
14:58 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.000 μέτρα ανδρών (τελικός Α)

ΤΡΙΤΗ 8 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:45 Ελεύθερο σκι – Big Air γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) ανδρών
09:36 Χιονοσανίδα – Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ γυναικών («μικρός τελικός» και τελικός)
09:43 Χιονοσανίδα – Παράλληλο γιγαντιαίο σλάλομ ανδρών («μικρός τελικός» και τελικός)
10:30 Δίαθλο – Ατομικό 20 χιλιόμετρα ανδρών
12:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.500 μέτρα ανδρών
13:47 Σκι δρόμων αντοχής – Ατομικό σπριντ γυναικών ελεύθερης τεχνικής (τελικός)
14:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ατομικό σπριντ ανδρών ελεύθερης τεχνικής (τελικός)
14:05 Κέρλινγκ – Τελικός μεικτών διπλών
15:35 Λουτζ – Μονό γυναικών (4η κούρσα)

ΤΕΤΑΡΤΗ 9 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
05:45 Ελεύθερο σκι – Big Air ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
07:45 Αλπικό σκι – Σλάλομ γυναικών (2η κούρσα)
09:45 Χιονοσανίδα – Snowboard Cross γυναικών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ατομικό ανδρών από χαμηλό βατήρα + 10 χιλιόμετρα δρόμος αντοχής
15:20 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.500 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:35 Λουτζ – Διθέσιο (2η κούρσα)

ΠΕΜΠΤΗ 10 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:30 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ατομικό ανδρών (ελεύθερο πρόγραμμα)
04:25 Χιονοσανίδα – Halfpipe γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
08:15 Αλπικό σκι – Αλπικό σύνθετο ανδρών (σλάλομ)
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Κλασική τεχνική 10 χιλιόμετρα γυναικών
09:15 Χιονοσανίδα – Snowboard Cross ανδρών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
13:50 Ελεύθερο σκι – Aerials μικτού ομαδικού (τελικός 2)
14:00 Πατινάζ ταχύτητας – 5.000 μέτρα γυναικών
15:30 Λουτζ – Ομαδική σκυταλοδρομία

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Χιονοσανίδα – Halfpipe ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Υπεργιγαντιαίο σλάλομ (Super G) γυναικών
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Κλασική τεχνική 15 χιλιόμετρα ανδρών
10:00 Πατινάζ ταχύτητας – 10.000 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Σπριντ 7,5 χιλιόμετρα γυναικών
14:43 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.000 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
15:55 Σκέλετον – Άνδρες (4η κούρσα)

ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:50 Χιονοσανίδα – Snowboard Cross μεικτού ομαδικού («μικρός» και μεγάλος τελικός)
09:30 Σκι δρόμων αντοχής – Σκυταλοδρομία 4Χ5 χιλιόμετρα γυναικών
10:53 Πατινάζ ταχύτητας – 500 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Σπριντ 10 χιλιόμετρα ανδρών
14:00 Άλμα με σκι – Ατομικό ανδρών από ψηλό βατήρα (τελικός γύρος)
15:55 Σκέλετον – Γυναίκες (4η κούρσα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
07:45 Αλπικό σκι – Γιγαντιαίο σλάλομ ανδρών (2η κούρσα)
09:00 Σκι δρόμων αντοχής – Σκυταλοδρομία 4Χ10 χιλιόμετρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Πουρσουίτ 10 χιλιόμετρα γυναικών
12:45 Δίαθλο – Πουρσουίτ 12,5 χιλιόμετρα ανδρών
13:44 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία 3.000 μέτρα γυναικών (τελικός Α)
14:14 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 500 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:56 Πατινάζ ταχύτητας – 500 μέτρα γυναικών

ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:15 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Χορός στον πάγο (ελεύθερος χορός)
04:24 Ελεύθερο σκι – Slopestyle γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Μπόμπσλεϊ – Μονοθέσιο γυναικών (4η κούρσα)
14:00 Ελεύθερο σκι – Aerials γυναικών (τελικός 2)
14:06 Άλμα με σκι – Ομαδικό ανδρών (τελικός γύρος)

ΤΡΙΤΗ 15 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:15 Χιονοσανίδα – Big Air γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
04:26 Ελεύθερο σκι – Slopestyle ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
05:00 Αλπικό σκι – Κατάβαση γυναικών
07:45 Χιονοσανίδα – Big Air ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
10:28 Πατινάζ ταχύτητας – Ομαδικό πουρσουίτ γυναικών (τελικός Α)
10:47 Πατινάζ ταχύτητας – Ομαδικό πουρσουίτ ανδρών (τελικός Α)
11:00 Δίαθλο – Σκυταλοδρομία 4Χ7,5 χιλιόμετρα ανδρών
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ατομικό ανδρών από ψηλό βατήρα (+ 10 χιλιόμετρα σκι δρόμων αντοχής)
15:50 Μπόμπσλεϊ – Διθέσιο ανδρών (4η κούρσα)

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
07:45 Αλπικό σκι – Σλάλομ ανδρών (2η κούρσα)
09:45 Δίαθλο – Σκυταλοδρομία 4Χ6 χιλιόμετρα γυναικών
13:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ομαδικό σπριντ γυναικών κλασικής τεχνικής
13:30 Σκι δρόμων αντοχής – Ομαδικό σπριντ ανδρών κλασικής τεχνικής
13:30 Χόκεϊ επί πάγου – «Μικρός τελικός» γυναικών
14:00 Ελεύθερο σκι – Aerials ανδρών (τελικός 2)
14:44 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – Σκυταλοδρομία 5.000 μέτρα ανδρών (τελικός Α)
15:18 Πατινάζ ταχύτητας σε μικρή πίστα – 1.500 μέτρα γυναικών (τελικός Α)

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
06:10 Χόκεϊ επί πάγου – Τελικός γυναικών
08:00 Αλπικό σκι – Αλπικό σύνθετο γυναικών (σλάλομ)
09:10 Ελεύθερο σκι – Ski Cross γυναικών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.000 μέτρα γυναικών
12:00 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ατομικό γυναικών (ελεύθερο πρόγραμμα)
13:00 Βόρειο σύνθετο – Ομαδικό ανδρών (από ψηλό βατήρα + 4Χ5 χιλιόμετρα σκι δρόμων αντοχής)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Ελεύθερο σκι – Halfpipe γυναικών (τελικός, 3η κούρσα)
08:05 Κέρλινγκ – «Μικρός τελικός» ανδρών
09:10 Ελεύθερο σκι – Ski Cross ανδρών («μικρός» και μεγάλος τελικός)
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – 1.000 μέτρα ανδρών
11:00 Δίαθλο – Μαζική εκκίνηση 15 χιλιόμετρα ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 19 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
04:25 Ελεύθερο σκι – Halfpipe ανδρών (τελικός, 3η κούρσα)
06:37 Αλπικό σκι – Μεικτό ομαδικό («μικρός τελικός»)
06:46 Αλπικό σκι – Μεικτό ομαδικό (μεγάλος τελικός)
08:00 Σκι δρόμων αντοχής – Ελεύθερη τεχνική 50 χιλιόμετρα ανδρών μαζικής εκκίνησης
08:05 Κέρλινγκ – Τελικός ανδρών
10:30 Πατινάζ ταχύτητας – Μαζική εκκίνηση ανδρών (τελικός)
11:00 Δίαθλο – Μαζική εκκίνηση 12,5 χιλιόμετρα γυναικών
11:00 Πατινάζ ταχύτητας – Μαζική εκκίνηση γυναικών (τελικός)
13:00 Καλλιτεχνικό πατινάζ – Ζευγάρια (ελεύθερο πρόγραμμα)
14:05 Κέρλινγκ – «Μικρός τελικός» γυναικών
15:10 Χόκεϊ επί πάγου – «Μικρός τελικός» ανδρών
15:30 Μπόμπσλεϊ – Διθέσιο γυναικών (4η κούρσα)

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
03:05 Κέρλινγκ – Τελικός γυναικών
05:20 Μπόμπσλεϊ – Τετραθέσιο ανδρών (4η κούρσα)
06:10 Χόκεϊ επί πάγου – Τελικός ανδρών
08:30 Σκι δρόμων αντοχής – Ελεύθερη τεχνική 30 χιλιόμετρα γυναικών μαζικής εκκίνησης