H ελληνική αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο

38

Συνολικά 83 αθλητές και αθλήτριες περιλαμβάνει η ελληνική αποστολή που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Η Εθνική Ομάδα πόλο των ανδρών αποτελείται από 13 αθλητές, ενώ στα ατομικά αθλήματα κυριαρχεί η κολύμβηση με 12.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι ο Μιχάλης Φυσεντζίδης και σημαιοφόροι οι Λευτέρης Πετρούνιας και Αννα Κορακάκη.

Αναλυτικά:
ΣΤΙΒΟΣ (20)
Άνδρες
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης
50χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλης
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης
Γυναίκες
100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου
20χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
20 χλμ. βάδην: Πένυ Τσινοπούλου
20 χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη
Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου
Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου
Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου
Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη
ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (13)
Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών: Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (12)
Άνδρες
Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
Άλκης Κυνηγάκης – ανοιχτή θάλασσα
Γυναίκες
Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (9)
Ομαδικό: Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη.
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ (8)
Άνδρες
Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
Γιάννης Μιτάκης – φιν
Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Γυναίκες
Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ (4)
Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (3)
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία
ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ (2)
Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
ΑΝΤΙΣΦΑΙΡΙΣΗ (2)
Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
ΠΑΛΗ (2)
Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ.
ΤΖΟΥΝΤΟ (2)
Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ
ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ (1)
Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (1)
Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκους
ΞΙΦΑΣΚΙΑ (1)
Δώρα Γκουντούρα – σπάθη