Εθνική Ελλάδας: «Πληγώθηκε» από τα λάθη της (video)

Με τους Μπάρετ και Γουίγκινς να έχουν μαζί 45 πόντους ο Καναδάς νίκησε με 97-91 την Εθνική Ανδρών στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού τουρνουά, όντας ανώτερος στο δεύτερο ημίχρονο. Μόνο νίκη με Κίνα θέλει η Ελλάδα για να προκριθεί στα ημιτελικά.

427

Η Ελλάδα πλέον πρέπει να νικήσει την Κίνα στην 2η αγωνιστική των ομίλων (Παρασκευή, 2/7, 02:05, ΕΡΤ3 και LIVE από το SPORT24) για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Σε περίπτωση βέβαια που η Κίνα νικήσει τον Καναδά, θα παίξουν ρόλο και οι διαφορές, αφού θα υπάρχει τριπλή ισοβαθμία.

Ο Άντριου Γουίγκινς με 23 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Καναδών, που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν μία δίκαιη νίκη.

Για την Ελλάδα, ο Ντίνος Μήτογλου είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ και οι Νικ Καλάθης και Κώστας Σλούκας από 12 πόντους.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην αρχή, με τον Καναδά να έχει το πρώτο ξέσπασμα του αγώνα και με ένα σερί 7-0 να ξεφεύγει με 7-11. Η Ελλάδα απάντησε όμως άμεσα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκε με 14-12. Έκτοτε οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, μέχρι η Εθνική να καταφέρει χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Σλούκα στο φινάλε της πρώτης περιόδου να ξεφύγει με 23-19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Ελλάδα να εξακολουθεί να έχει τον έλεγχο και να ξεφεύγει με 28-21 και 33-26. Τότε όμως ήταν που πήρε μπροστά ο Αλεξάντερ-Γουόκερ και με δύο σερί τρίποντο μείωσε σε 33-32, ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 35-35. Η Ελλάδα όμως αντέδρασε πάλι και χάρη σε ένα σερί 6-0 ξέφυγε με 41-35, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στο +8 (48-40), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενη με 50-46.