Μπαρτσελόνα-Γιουβέντους: Με δύο γκολ του Ρονάλντο η μεγάλη κυρία έκανε πάρτι στη Βαρκελώνη

333

Μεγάλο ματς στη Βαρκελώνη με τη μεγάλη κυρία να φεύγει νικήτρια με 0-3.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο (δύο πέναλτι – γκολ) κυριάρχησε στη μονομαχία του Λιονέλ Μέσι και η Γιουβέντους πήρε εμφατική νίκη στην Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα (3-0), κατακτώντας επάξια την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου.

Λιονέλ Μέσι – Κριστιάνο Ρονάλντο 0-2 και Μπαρτσελόνα – Γιουβέντους 0-3. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ θριάμβευσε του Αργεντινού στην πρώτη τους μονομαχία μετά από δυόμισι χρόνια και οδήγησε την Γηραιά Κυρία στη νίκη με σκορ που χρειαζόταν για να πάρει την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου, ενόψει και της κλήρωσης της φάσης των «16» (Δευτέρα 14/12).
Απογοητευτική για άλλη μια φορά η Μπάρτσα, η οποία είχε μέχρι τώρα την… παρηγοριά του Champions League, αλλά ενώ κυνηγούσε δύο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) ή ακόμα και ήττα με ένα γκολ διαφοράκατέρρευσε για άλλη μια φορά.

Πολύ ανώτερη η Γηραιά Κυρία στο πρώτο 25λεπτο, κόντρα σε μια ομάδα που  αιφνιδιάστηκε από την πίεση ψηλά και, μέχρι να καταλάβει τι γίνεται, έχανε ήδη με 2-0.

Ο Κριστιάνο, ο οποίος απείλησε νωρίς τον Μαρκ – Αντρέ Τερ Στέγκεν (8′), άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε έξυπνα από τον Ρόναλντ Αραούχο, ξεγελώντας εντελώς τον Γερμανό τερματοφύλακα.

Η Γιούβε δεν σταμάτησε εκεί και, μόλις εφτά λεπτά αργότερα, μετά από συνδυασμό των Άαρον Ράμσεϊ, Γουέστον ΜακΚένι και Χουάν Καδράδο, ο Κολομβιανός σέντραρε και ο Αμερικανός, με καταπληκτικό εναέριο σουτ από το ύψος του πέναλτι, πέτυχε το δεύτερο γκολ των Μπιανκονέρι.
Ο Μέσι πάλευε μόνος του, δοκίμασε σε δύο περιπτώσεις να νικήσει τον εξαιρετικό Τζανλουίτζι Μπουφόν, αλλά δεν τα κατάφερε και του… έμεινε μόνο μια ντρίμπλα στον Κριστιάνο και μια στον Λεονάρντο Μπονούτσι, αφού δεν είχε βοήθεια από κανέναν.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε όπως το πρώτο, με τον Κλεμάν Λενγκλέ να κάνει καθαρό χέρι και τον (πολύ κακό απόψε) διαιτητή, Γερμανό Τόμπιας Στίλερ, να δείχνει το πέναλτι μέσω του VAR, αλλά να μην αποβάλλει τον Γάλλο με δεύτερη κίτρινη, ως όφειλε. Ο Κριστιάνο έστησε και πάλι την μπάλα στην άσπρη βούλα, απ’ όπου σημείωσε το γκολ με το οποίο η Γιούβε καπάρωσε την πρώτη θέση του έβδομου ομίλου (52′).

Οι Μπλαουγκράνα, πολύ αργά πια, προσπάθησαν να περιορίσουν την ζημιά, έχασαν ευκαιρίες, αλλά γλίτωσαν και τέταρτο γκολ που ακυρώθηκε ορθά για οφσάιντ του Μπονούτσι (75′).

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν – Ντεστ, Αραούχο (82′ Μινγκέθα), Λενγκλέ (55′ Ουμτιτί), Τζόρντι Άλμπα (55′ Ζούνιορ Φίρπο) – Πιάνιτς Ντε Γιονγκ – Τρινκάο (46′ Μπρέθγουεϊτ), Μέσι, Πέδρι (66′ Ρίκι Πουτς) – Γκριεζμάν.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν – Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Κουαδράδο (85′ Μπερναρντέσκι), ΜακΚένι, Αρτούρ (71′ Μπετανκούρ), Ράμσεϊ (71′ Ραμπιό) – Μοράτα (85′ Ντιμπάλα), Κριστιάνο Ρονάλντο (90′ Κιέζα).