Europa League: Αυτοί είναι οι 12 όμιλοι

74

Πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση για τη φάση των ομίλων του Europa League της αγωνιστικής περιόδου 2020-21. Η πρεμιέρα της διοργάνωσης είναι προγραμματισμένη για τις 22 Οκτωβρίου, ενώ οι υπόλοιπες αγωνιστικές θα διεξαχθούν στις 29/10 (2η), 5/11 (3η), 26/11 (4η), 3/12 (5η) και 10/12 (6η).

Τα γκρουπ που προέκυψαν από τη σχετική διαδικασία έχουν ως εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ                                                  2ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρόμα (Ιταλία)                                                 Άρσεναλ (Αγγλία)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)                                  Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Κλουζ (Ρουμανία)                                            Μόλντε (Νορβηγία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)                              Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ                                                  4ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβερκούζεν (Γερμανία)                                  Μπενφίκα (Πορτογαλία)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)                                  Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Χάποελ Μπερ-Σεβά (Ισραήλ)                            Ρέιντζερς (Σκωτία)

Νις (Γαλλία)                                                   Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ                                                  6ος ΟΜΙΛΟΣ

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)                                     Νάπολι (Ιταλία)

ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                                           Σοσιεδάδ (Ισπανία)

Γρανάδα (Ισπανία)                                          Αλκμάαρ (Ολλανδία)

Ομόνοια (Κύπρος)                                           Ριέκα (Κροατία)

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ                                                  8ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπράγκα (Πορτογαλία)                                    Σέλτικ (Σκωτία)

Λέστερ (Αγγλία)                                              Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)                                             Μίλαν (Ιταλία)

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)                             Λιλ (Γαλλία)

 

9ος ΟΜΙΛΟΣ                                                  10ος ΟΜΙΛΟΣ

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)                                         Τότεναμ (Αγγλία)

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)                               Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)                               Λίντσερ (Αυστρία)

Σιβασπόρ (Τουρκία)                                         Αντβέρπ (Βέλγιο)

 

11ος ΟΜΙΛΟΣ                                                 12ος ΟΜΙΛΟΣ

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)                                    Γάνδη (Βέλγιο)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)                            Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

Φέγενορντ (Ολλανδία)                                     Χοφενχάιμ (Γερμανία)

Βόλφσμπεργκ (Αυστρία)                                   Σλόβαν Λίμπερετς (Σλοβακία)