Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019: Το πρόγραμμα, οι ώρες και τα κανάλια της τελευταίας αγωνιστικής

251

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019 στην Κίνα συνεχίζεται, με τους πρώτους τέσσερις ομίλους να έχουν ολοκληρωθεί. Απομένει η τελευταία αγωνιστική των τεσσάρων τελευταίων, από την οποία θα προκύψουν και οι δυο τελευταίες ομάδες που θα συμπληρώσουν το… παζλ των «16». Ευχή όλων φυσικά, η μια από αυτές να είναι η Ελλάδα που δίνει… τελικό κόντρα στη Νέα Ζηλανδία στις 15:00 (Live Onsports). Το άλλο ζευγάρι που θα δώσει πρόκριση, στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ είναι αυτό ανάμεσα στην Τουρκία και την Τσεχία.

Από εκεί και πέρα, τα περισσότερα από τα παιχνίδια που θα διεξαχθούν είναι διαδικαστικά. Ο Καναδάς με τη Σενεγάλη που «ανοίγουν» το σημερινό (05/09) πρόγραμμα, έχουν αποκλειστεί. Η Βραζιλία κόντρα στο αποκλεισμένο Μαυροβούνιο θα διεκδικήσει τη νίκη για να πάει με ρεκόρ 3-0 στη Β’ φάση, ενώ θα ακολουθήσει το πρώτο… ντέρμπι της ημέρας ανάμεσα σε Τουρκία και Τσεχία. Γερμανία και Ιορδανία που κοντράρονται αργότερα επίσης δεν προκρίνονται στους «16», ενώ Λιθουανία και Αυστραλία παίζουν για την πρωτιά στον δικό τους όμιλο. Μισή ώρα αργότερα από το ματς της Ελλάδας, αρχίζει η… διαδικαστική αναμέτρηση των ΗΠΑ με την Ιαπωνία, ενώ την ίδια ώρα γίνεται το τζάμπολ στο Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, που επίσης διεκδικούν την κορυφή στον όμιλό τους…

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ 2019

Σάββατο 31 Αυγούστου 

Ανγκόλα – Σερβία 59-105
Πολωνία – Βενεζουέλα 80-69
Ρωσία – Νιγηρία 82-77
Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 81-83 
Φιλιππίνες – Ιταλία 62-108
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70
Ισπανία – Τυνησία 101-62
Αργεντινή – Νότια Κορέα 95-69

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

Καναδάς – Αυστραλία 92-108
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία 94-102
Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία  80-76 
Τουρκία – Ιαπωνία 86-67
Σενεγάλη – Λιθουανία 47-101
Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60
Τσεχία – ΗΠΑ 67-88
Γαλλία – Γερμανία 78-74 

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

10.30: Ιταλία – Ανγκόλα 92-61
11.00: Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
11.30: Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
11.30: Τυνησία – Ιράν 79-67
14.30: Σερβία – Φιλιππίνες 126-67
15.00: Κίνα – Πολωνία 76-79 παρ. (72-72 κ.δ.)
15.30: Πόρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73
15.30: Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

10.30: Αυστραλία – Σενεγάλη 81-68
11.00: Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 83-93
11.30: Ιαπωνία – Τσεχία 76-89 
11.30: Γερμανία – Δομινικανή Δημοκρατία 68-70
14.30: Λιθουανία – Καναδάς  92-69
15.00: Βραζιλία – Ελλάδα 79-78
15.30: ΗΠΑ – Τουρκία 93-92 (κ.α. 81-81)
15.30: Ιορδανία – Γαλλία 64-103 

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10.30: Ανγκόλα – Φιλιππίνες 84-81
11.00: Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία 63-80
11.30: Πόρτο Ρίκο – Τυνησία 67-64
11.30: Νότια Κορέα – Νιγηρία 66-108
14.30: Ιταλία – Σερβία 77-92
15.00: Βενεζουέλα – Κίνα 72-59
15.30: Ρωσία – Αργεντινή 61-69
15.30: Ισπανία – Ιράν 73-65

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10.30: Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr
11.00: Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS
11.30: Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ 2
11.30: Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr
14.30: Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ 3
15.00: Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS
15.30: ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ 2
15.30: Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου

11.00: Πολωνία – Ρωσία, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Νιγηρία – Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr
11.00: Ανγκόλα – Ιράν, ert.gr
11.30: Σερβία – Πουέρτο Ρίκο, ΕΡΤ 2
15.00: Αργεντινή – Βενεζουέλα, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Κίνα – Νότια Κορέα, ΕΡΤ 3
15.00: Τυνησία – Φιλιππίνες, ert.gr
15.30: Ισπανία – Ιταλία, ΕΡΤ 2

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2

Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου

10.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
11.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
11.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS
14.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 2
15.00: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ 3
15.30: Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου

14.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

14.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS
16.00: Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

11.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

11.00: Αγώνας κατάταξης 7-8, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Αγώνας κατάταξης 5-6, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

11.00: Μικρός τελικός, ΕΡΤ SPORTS
15.00: Τελικός, ΕΡΤ SPORTS

Δείτε τα highlights της προηγούμενης ημέρας στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019

Πηγή: onsports.gr