Champions League: Πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα Σμύρνης

215

Την πρώτη νίκη του μετά από τρεις ήττες στον 1ο όμιλο του Α΄ προκριματικού γύρου του Champions League υδατοσφαίρισης πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης.

Η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη επιβλήθηκε 17-8 της τουρκικής Γαλατασαράι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του γκρουπ, οι αγώνες του οποίου διεξάγονται στο Σάμπατς της Σερβίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν ο Μοσκόφ που πέτυχε 7 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 5-1, 5-3, 4-3.

Η «αμφίβια ταξιαρχία» προηγήθηκε 3-0, περίπου δύο λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, η «Γαλατά» μείωσε σε 3-1 και ακολούθησαν πέντε «αναπάντητα» γκολ από πλευράς Απόλλωνα που απέκτησε προβάδισμα επτά τερμάτων (8-1), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα διατήρησε αυτή τη μεγάλη διαφορά στο σκορ, η οποία έφτασε μέχρι και τα οκτώ γκολ, και σημείωσε μια εύκολη νίκη.

Τα γκολ:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Μοσκόφ 7, Δερμιτζάκης 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Καρούντζος 2, Αλ Ντούχτερ, Μπεριστιάνος, Παπαγεωργίου.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Κρστιτς 2, Τογκάν Οζμπέκ 2, Ακαγιά 2, Φερίκ, Σενέμογλου.

Πηγή: onsports.gr