Τουρκία-Ιταλία 72-70: Μεγάλη ανατροπή και τρίτη θέση

504

Με επιμέρους σκορ 24-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τουρκία επικράτησε 72-70 της Ιταλίας και κατέλαβε την τρίτη θέση στο τουρνουά Ακρόπολις που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ

Παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο τέλος της τρίτης περιόδου τελικά η Τουρκία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 72-70 κόντρα στην Ιταλία και να καταλάβει την τρίτη θέση στο τουρνουά Ακρόπολις που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Συγκεκριμένα οι παίκτες του Ουφούκ Σαρίτσα έκλεισαν την τρίτη περίοδος πίσω στο σκορ με 61-48 αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησαν γκάζι και περιόρισαν τους αντιπάλους τους παίρνοντας τελικά τη νίκη μιας και ο Τζεντίλε στο τέλος έκανε το λάθος στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν εκπληκτικός τελειώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους, ενώ ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 16. Για τους Τούρκους ο Οσμάν είχε 20 πόντους και ο Ερσαν Ιλιασόβα 16.

Πηγή: onsports.gr